preskoči na sadržaj

Osnovna škola Gustava Krkleca Zagreb

Login
TJEDAN

PARNI (B) TJEDAN

17.06.-21.06.2024.

JELOVNIK

WAKELET ŠKOLA

VJEŠTINE PRIJATELJSTVA

Pratite



Sport

Škola partner

Zvono
Prije podne
 
1. sat  8,00 -   8,45
2. sat  8,55 -   9,40
3. sat  9,50 - 10,35
4. sat 10,40 - 11,25
5. sat 11,30 - 12,15
6. sat 12,20 - 13,05
 
7. sat 13,30 - 14,15
8. sat 14,20 - 15:05
9. sat 15,10 - 15,55
Kalendar
« Kolovoz 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 9. 11. 2009.

Ukupno: 925060
Ovaj mjesec: 2836
Danas: 74
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
ŠTO JE TO PSP?
Autor: Sandra Doblanović, 25. 8. 2023.

Akronim PSP označava produženi stručni postupak, program koji se najčešće provodi u sklopu socijalne usluga poludnevnog boravka.

PSP provodi Centar za pružanje usluga u zajednici Zagreb – Dugave u 20 osnovnih škola u gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji (Velika Gorica i Zaprešić) u ukupno 23 grupe u sklopu odjela Dislocirane jedinice poludnevnog boravka u osnovnim školama  (https://centar-dugave.hr/opcenito/poludnevni-boravak/). 


OŠ Gustava Krkleca jedna je od ukupno dvije škole u Novom Zagrebu (druga je OŠ Otok u Sloboštini) u kojoj se provodi ovaj program. Škola i Centar Dugave već dugi niz godina zajedno surađuju, prva grupa je otvorena davne 1988. godine, a jedno vrijeme su postojale i dvije grupe djece koja su bila uključena u PSP.

Produženi stručni postupak (PSP) provodi se u osnovnim školama u obliku preventivnog rada s učenicima koji manifestiraju određena neprihvatljiva ponašanja te su u većem riziku za razvoj problema u ponašanju. Takva ponašanja uključuju zanemarivanje i/ili neispunjavanje školskih obveza, neredovitosti u radu, izostajanje s nastave, slabiji školski uspjeh, nemotiviranost, otežanu socijalnu integraciju, stihijsko provođenje slobodnog vremena, slabu kontrolu od strane roditelja/skrbnika i slično. Program je zamišljen upravo kao prevencija nekih daljnjih, intenzivnijih oblika problema u ponašanju.

Rizična ponašanja djece najčešće prvi detektiraju stručnjaci iz škole - razrednici, učitelji i stručni suradnici. Nakon procjene kako bi za dijete bilo svrhovito uključenje u PSP, stručna pedagoška služba (uglavnom pedagoginja) kontaktira roditelje/skrbnike te im se kroz razgovor pojasni što je PSP te kako bi konkretno taj program pomogao njihovom djetetu i njima samima. Ukoliko roditelji/skrbnici pristanu na uključenje, stručni suradnik potrebnu dokumentaciju šalje u nadležni područni ured Hrvatskog zavoda za socijalni rad te se nakon razgovora sa stručnim djelatnicima dijete uključuje u poludnevni boravak. Važno je naglasiti kako se uključenje u ovaj tretman temelji na dobrovoljnoj bazi i u svakom trenutku roditelji mogu ispisati dijete.

Poludnevni boravak pri kojem se provodi program PSP funkcionira na način da škole osiguravanju adekvatan prostor za provođenje ovog tretmana. Jednu grupu čini 10 učenika. Odgajatelji su stručni djelatnici Centra Dugave, koji su po struci socijalni pedagozi, socijalni radnici ili psiholozi. Djeca koja su uključena su učenici škole od 2. do 8. razreda. Program je kontinuiran, provodi se svakodnevno u trajanju od četiri do šest sati dnevno, a korisnici su najčešće uključeni u program do dvije godine (iznimno i duže), odnosno dok se ne postigne napredak u funkcioniranju.

Učenici OŠ Gustava Krkleca, koji su uključeni u ovaj program, nakon nastave ostaju u školi. U poludnevnom boravku dobivaju ručak i užinu, izvršavaju svoje školske obaveze (pisanje domaćih zadaća, lektire, rad na projektima) te se pripremaju za nastavu. PSP obuhvaća specifična socijalnopedagoška područja: odnos prema sebi, odnos prema drugima (vršnjacima, odraslima, obitelji), područje obrazovanja, slobodnog vremena te interesa i navika. S djecom se kontinuirano radi na razvoju pozitivne slike o sebi, socijalnim vještinama, razvoju te potom održavanju navika (kulturnih, higijenskih i radnih), širenju pozitivnih interesa, rad na socijalizaciji, toleranciji, uvažavanju drugih i različitih i sl. Potiče ih se na uključivanje u organizirane slobodne aktivnosti izvan škole i boravka, dok ondje sudjeluju u različitim sportskim, likovnim i kulinarskim aktivnostima. Djeca uključena u PSP sudjeluju i u raznim sadržajima izvan škole (muzeji, kazalište, kino) koja su za njih često besplatna. Odgajatelji surađuju sa stručnjacima iz različitih sustava kao što su zdravstveni, socijalni, obrazovni, a bitan čimbenik za uspjeh je i dobra suradnja sa obitelji i djetetovim socijalnim okruženjem kroz individualna savjetovanja i informativne razgovore.

OŠ Gustava Krkleca i Centar Dugave ostvaruju uspješnu dugogodišnju suradnju, o čemu svjedoče brojni zadovoljni roditelji, kao i uključena djeca koja prepoznaju vlastite dobrobiti iz ovog programa.

 

Ena Frković,

Magistra socijalne pedagogije - odgajateljica u poludnevnom boravku (PSP)

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju