29.04.-03.05.2024.

Lidrano 2024
Autor: Ivan Gotić, 12. 2. 2024.

I ove je godine naša škola ugostila Smotru literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva – LiDraNo.

Program dramsko-scenskih izvedbi održavao se u Kulturno-umjetničkom centru Travno, dok su prosudbena povjerenstva za novinarske i literarne radove svoj posao procjene i donošenja odluke o najboljima obavljala u prostorijama naše škole.

Nakon pozdravnog govora naše ravnateljice Marije Luković, učenici četvrtog razreda OŠ Frana Galovića  otvorili su program u KUC Travno dramsko-scenskom igrom pod nazivom Božićna priča, čiji je scenarij napisan po tekstu Charlesa Dickensa i prilagođen uzrastu učenika. Uslijedilo je još 14 vrlo raznolikih izvedbi koje su pripremili učitelji i učenici OŠ Frana Galovića, među kojima je bila i lutkarska predstava Ježeva kućica koja je osvojila srce publike. Naša se škola predstavila s dva skupna dramska nastupa i kazivanjem poezije. Do pauze između dva dijela susreta predstavile su se još i OŠ Kajzerica, zatim OŠ Lučko, OŠ Mladost i OŠ Odra.  Nakon pauze u kojoj su se svi sudionici osvježili hranom i pićem koji su za njih bili pripremljeni u našoj školi, druženje u KUC Travno nastavljeno je izvedbama učenika OŠ Otok, OŠ Sveta Klara, OŠ Trnsko, OŠ Većeslava Holjevca i OŠ Ive Andrića.

Za to su vrijeme povjerenstva za procjenu literarnih i novinarski radova obavljala svoj posao u školi. Ove je godine pristigao veliki broj kvalitetnih literarnih radova, kao i prošle godine, zbog čega nije bilo jednostavno donijeti odluku o najboljima. Pristiglo je i 14 novinarskih radova, od kojih je, kako su istaknuli članovi Povjerenstva za novinarske radove, bilo najviše intervjua. I ovdje odluku nije bilo lako donijeti te smo stoga ponosni što su naša četiri novinarska rada dobila zeleno svjetlo za županijsko natjecanje.

Nakon održanih povjerenstava, održani su okrugli stolovi na kojima su sudjelovali učenici i njihovi mentori. Odgovori koje su mentori i njihovi učenici dobili na pitanja postavljena članovima povjerenstava rasvijetlili su neke nedoumice i usmjerili nas kako bismo mogli svome radu, osobito novinarskom, koji ima i određene formalne zahtjeve, pristupiti s više znanja i samopouzdanja.

Najposjećeniji je bio okrugli stol dramsko-scenskog stvaralaštva koji se održao u holu naše škole, a kojem su nazočili svi učenici i njihovi mentori koji su sudjelovali na smotri u KUC Travno. Povjerenstvo za dramsko-scensko stvaralaštvo iznijelo je najprije svoje viđenje radova koje su imali priliku vidjeti te je izvijestilo o radovima koji idu dalje, na županijsko natjecanje. Među radovima koji su odabrani nalaze se i dramski skupni nastup pod nazivom Kovčeg mudrosti naših sedmaša, koje je za natjecanje pripremila prof. Tajana Huljek te kazivanje pjesme Stonoga u trgovini Luke Paljetka koju je recitirao učenik 3.c razreda F.I., a za nastup ga je pripremila učiteljica Snježana Fegić. Učenici su Povjerenstvu za dramsko stvaralaštvo postavljali pitanja vezana uz glumu, scenografiju i kostimografiju te su dobili niz savjeta za poboljšanje svog rada. Povjerenstvo je pohvalilo sve učenike i njihove mentore, ali je isto tako istaknuto da bi, po njihovom mišljenju, bilo dobro da se učenici više igraju na sceni i da više eksperimentiraju kako bi iskušali svoje mogućnosti.

Okrugli stol dramsko- scenskog stvaralaštva zatvorio je ovogodišnji LiDraNo koji je pokazao kako je neiscrpna energija djece i njihovih učitelja koji se uvijek iznova vesele stvaranju, druženju kroz umjetnost i istraživanju svojih kreativnih potencijala.

Naši su učenici, profesori i učitelji podržali i pratili LiDraNo kao publika, fotografi, novinari i pomagači u organizaciji, što je sve doprinijelo osjećaju zajedništva i dobroj atmosferi susreta.

Ivana Bašić, prof.