8.04.-12.04.2024.

Učenici naše škole sudjeluju u inovativnom PANDA 3 projektu!
Autor: Administrator , 3. 6. 2019.

Uvod, materijali i metode, rezultati i zaključak – stavke su pravog znanstvenog rada. Mnogi se s njima upoznaju tek u višim razredima srednjih škola ili na fakultetima. No, da tomu nije uvijek tako najbolje pokazuje PANDA 3 – projektna nastava za darovitu djecu, u kojemu darovita djeca imaju priliku provesti pravo znanstveno istraživanje i napraviti znanstveni rad.

U tome im pomažu razni stručnjaci iz privatnog, javnog ili civilnog sektora. O čemu je točno riječ i kako to sve izgleda saznajte u slijedećim redcima!

Ovaj uspješan i izniman projekt, koji spaja znanstvenike, brojne volontere iz različitih sektora, kako bi darovitoj djeci pružio nastavu sukladno njihovim potrebama, već treću godinu zaredom provodi Bioteka – udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti. Pod nazivom PANDA 3 – projektna nastava za darovitu djecu, ove godine priliku za sudjelovanjem u ovom projektu dobili su učenici iz dvije osnovne, zagrebačke škole – Fran Galović i Gustav Krklec.

Aktivnosti projekta započele su u prosincu 2018. te se odvijaju kroz tijekom cijele školske godine kroz redovite radionice i  istraživanja u udruzi Bioteka ili na fakultetima i ustanovama poput Agronomskog i Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta i Zoološkog vrta grada Zagreba. Daroviti učenici iz naše škole, njih 8, proveli su raznolika istraživanja. Na Agronomskom fakultetu su uz pomoć volontera na različite načine pokušali probuditi „uspavane“, odnosno dormantne sjemenke korova, dok su na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu uzgojili kolonije bakterija iz uzoraka vode, brisa kornjačina oklopa, „žoharovih leđa“, objektiva fotoaparata i mnogih drugih površina kojih su se dosjetili. Istraživačke aktivnosti provodili su i sa studentima studentskih udruga SUPEUS (Studentska Udruga za Promicanje Energetske Učinkovitosti i Savjetovanje) i USKA (Udruga Studenata Krajobrazne Arhitekture). Istraživali su različite oblike energije, izradili vjetroelektrane i upoznali se sa samoodrživim kućama, a krajobraznu arhitekturu upoznali su kroz raspravu o različitim zahvatima u prostoru i utjecaju željezničke pruge na obližnje stambene zgrade.

Nakon proljetnog odmora, projekt nastavljamo uz pomoć seta za hidroponski uzgoj biljaka, obogaćivanjem životnog prostora životinja u Zoološkom vrtu te istraživanjima kukaca, uz pomoć entomološke grupe Agronomskog fakulteta. Rezultate njihova istraživanja očekujemo u lipnju.

Projekt PANDA 3 – projektna nastava za darovitu djecu sufinanciran je sredstvima Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Slika 1 Ima li bakterija na objektivu fotoaparata?

Slika 2 Učenici su raspravljali gdje treba  sagraditi starački dom, gdje reciklažno dvorište, a gdje školu?

Slika 3 Na koji način željeznička pruga (koja se ne vidi u pozadini) može utjecati na obližnje stambene zgrade?

Slika 4 Nakon što su kolonije bakterija iz uzorka vode narasle, učenici su na PBF-u napravili mikroskopski preparat

Slika 5 Učenici su na kartama tražili svoju školu, kuću ili stan

Slika 6 Nakon provedenog istraživanja na PBF-u, učenici su izradili znanstvene plakate koje će prezentirati kolegama u razredu i školi

Slika 7 Učenici u Zoološkom vrtu pripremaju hranilicu za pretenastorepe lemure

Slika 8 Kako se boja za hranu širu u hladnoj i kipućoj vodi?

Slika 9 Briga za biljke u hidroponskom uzgoju