8.04.-12.04.2024.

Opće upute za roditelje i učenike
Autor: Administrator , 3. 9. 2020.

i Uputama za sprječavanje i suzbijanje epidemije covid-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2020./2021. (HZJZ)                             https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/Upute_vrtici_i_skole_24_08_2020_HZJZ-1.pdf

nastava će se u OŠ Gustava Krkleca, u školskoj godini 2020./2021., održavati po Modelu A, odnosno svi će učenici pohađati nastavu u školi u jutarnjoj smjeni.

Svaki će se razredni odjel nalaziti u jednoj, matičnoj učionici, kabinetske nastave neće biti te će učenici ulaziti u školu po posebnom rasporedu na zasebne ulaze (tablica 3).

NASTAVA

- blok satovi predmetnih učitelja

- izborna nastava se nadovezuje na redovnu nastavu

- izborna nastava njemačkog jezika: za miješane grupe kombinacija u razredu i online (tjedna izmjena)

- izborna nastava francuskog jezika: online

- dopunska i dodatna nastava te izvannastavne aktivnosti u dogovoru s razrednicom

- prehrana prema rasporedu u razredima

- blok satovi

- izborna nastava se nadovezuje na redovnu nastavu

- izborna nastava francuskog jezika: online

- dopunska i dodatna nastava te izvannastavne aktivnosti u dogovoru s predmetnim učiteljima, online

- prehrana prema rasporedu u razredima/blagovaoni

UČENICI

- ne nose maske

- PRODUŽENI BORAVAK (PB): učenici dolaze u školu prema rasporedu za PB (dežurstva) ili prema rasporedu za razrednu nastavu (RN) – tablica 3, učitelji ih uvode

- na ulazu vrše dezinfekciju potplata

- preoblače se u garderobama (obuću stavljaju u plastične vrećice) i peru ruke

- odmore provode u učionicama

- nakon završene nastave/produženog boravka izlaze iz škole u pratnji učitelja

- preuzimaju udžbenike tijekom 1. tjedna nastave

- nose maske

- učenici dolaze u školu prema rasporedu u tablici 3, učitelji ih uvode

- na ulazu vrše dezinfekciju potplata i ruku

- preoblače se u garderobama (obuću stavljaju u plastične vrećice)

- odmore provode u učionicama

- ne miješaju se s učenicima drugih razreda i paze na fizički razmak

- na nastavu TZK odlaze u pratnji predmetnog učitelja

- nakon završene nastave izlaze iz škole u pratnji predmetnog učitelja

- preuzimaju udžbenike tijekom 1. tjedna nastave

RODITELJI

- ne dolaze u pratnji djeteta/učenika ako imaju simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi s COVID-19

- ne dovode dijete/učenika u ustanovu ukoliko:

- ima simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj,

poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje)

- ima izrečenu mjeru samoizolacije

- imaju saznanja da je zaraženo s COVID-19.

- za svaku izrazito vulnerabilnu osobu (djelatnik i dijete/učenik) ili osobu koja dijeli kućanstvo s izrazito vulnerabilnom osobom, potrebno je pojedinačno razmotriti situaciju uzimajući u obzir aktualnu epidemiološku situaciju. Odluku o tome donosi liječnik primarne zdravstvene zaštite kao i o eventualnim drugim posebnim mjerama zaštite poput nošenja maske i sl. (pedijatar, liječnik obiteljske medicine, te za učenike kod izostanaka duljih od mjesec dana liječnik školske medicine).

- za učenike koji su odsutni iz škole jer su COVID pozitivni, koji su u samoizolaciji, nastava se organizira kao nastava na daljinu

- slučaju znakova bolesti tijekom boravka u školi učenici će biti smješteni u zasebne prostorije do dolaska roditelja. Roditelji su dužni doći po dijete u najkraćem roku.

- kod pojave znakova bolesti učenik ostaje kod kuće, javlja se najprije telefonom izabranom liječniku obiteljske medicine, odnosno pedijatru koji odlučuje o testiranju prema liječničkoj indikaciji. O navedenom roditelj telefonom obavještava školu.

- roditelji ne ulaze u školi iznimno ukoliko se radi o učeniku 1. razreda osnovne škole ili o učeniku s teškoćama u razvoju.

Roditelj dovodi dijete do garderobe pred učionicom u kojoj dijete boravi, održava razmak od najmanje 1,5 m a po mogućnosti 2 m u odnosu na sve druge osobe, dezinficira ruke i potplate na ulazu te izbjegava zadržavanje i grupiranje u školi.

U pratnji učenika uvijek je samo jedna odrasla osoba i obavezno nosi masku. U protivnom dijete preuzima učitelj.

- ulazak roditelja u upravu škole moguć je uz obavezno nošenje maske, mjerenje temperature na ulazu, dezinfekciju ruku i potplata

- ulazak roditelja na sastanke sa stručnom službom škole moguć je uz prethodnu najavu te obavezno nošenje maske, mjerenje temperature na ulazu, dezinfekciju ruku i potplata

DJECA

Dodirivanje lica

Učenike treba učiti i podsjećati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice te da ne stavljaju ruke i predmete u usta; u skladu s njihovom razvojnom dobi.

Kihanje i kašljanje

Učenike treba poticati da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju baciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju.

Pribor za jelo

Izbjegavati dijeljenje čaša, šalica, posuđa i pribora za jelo s drugim osobama.

Preporuka:

- učenici u školu donose boce za piće, ali će im u razredu biti ponuđene i plastične čaše

- roditeljski sastanci će se održavati online u dogovoru s razrednikom tijekom prva dva tjedna nastave

Priloženi dokumenti:
UPUTE_ZA_RODITELJE_I_UCENIKE.pdf (169.59 KB)